USPEŠNO ZAKLJUČENO IZOBRAŽEVANJE MLADIH V PGD PALČJE

Mladina PGD Palčje se je tekom leta 2011 pridno izobraževala tako v teoretičnem kot tudi v praktičnem smislu. Poleg znanja iz gasilskega področja, so spoznavali tudi pomen dobrih medsebojnih odnosov. Za gasilce je namreč izrednega pomena to, da poleg reševanja obvladajo tudi medsebojno sodelovanje, tovariški odnos v kolegialnem smislu in še veliko drugega, skratka, da so vzor v vseh pogledih. Prav je, da pomoči potrebni vedo, da se na gasilce lahko zanesejo v krizni situaciji, saj so gasilci   tisti, ki nam v nesreči prostovoljno in nesebično priskočijo na pomoč. Običajno jih niti ne opazimo, ko pa jih potrebujemo zaradi požarov, poplav, prometnih nesreč in drugih reševanj, potem ugotovimo, kako nepogrešljivi so v našem vsakdanjem življenju. Gasilcem prostovoljnih gasilskih društev je zaupanih vedno več nalog. Časi, ko so se dejansko ukvarjali le s požari, so že davno minili. Gasilci tako v povprečju opravijo približno tretjino požarnih intervencij, vse ostalo pa so druga posredovanja. Ob ujmah, ki že nekaj let redno pustošijo po Sloveniji, videvamo gasilce, ki so vedno pripravljeni priskočiti na pomoč. Tako ugotavljamo, da so  gasilci nekakšna splošna reševalna služba brez katere Slovenija ne more.
Read more

KREPITEV VREDNOT NENASILJA

Avtorja in mentorja projekta POMAGAJMO (sebi in drugim), Lili Primc in Duško Gojić, sva s predstavitvijo načrta odkrivanja, preprečevanja in odpravljanja nasilja na šoli, uspešno zaključila  profesionalno usposabljanje strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju na področju krepitve kompetenc za preprečevanje nasilja.

Najbolj pa sva zadovoljna, ker sva že tekom izobraževanja ugotovila, da sva s projektom POMAGAJMO (sebi in drugim) na pravi poti tudi v smislu medsebojnih odnosov in preprečevanju nasilja in ne le s preventivnim in samozaščitnim vedenjem na področju splošne, požarne in cestno-prometne varnosti, prvo pomočjo »za domačo in vsakdanjo uporabo«, ekološkim ozaveščanjem, odnosom do živali….

Lili in Duško

 

O PETARDAH IN JUNAKIH

December je čas prežet s prijetnim pričakovanjem praznikov in novega leta. Žal pa je to tudi čas, ki je zaznamovan z uporabo različnih pirotehničnih sredstev. Zato smo z učenci v tokratni delavnici spregovorili o PETARDAH IN JUNAKIH.

Kljub člankom v časopisih in grozljivim fotografijam poškodovanih tako v časopisih kot tudi na televiziji,  se vsako leto veseli december konča s povsem enakimi primeri: raztrganine, opekline, odtrgane roke, odtrgani prsti, poškodbe oči in obraza, poškodbe sluha…  in s tem povezane različne stopnje invalidnosti.

——————————

Z učenci smo se najprej pogovorili o tem, kaj sploh je pirotehnika, kaj je tisto, kar jih pri tem privlači in ugotovili, da premalo vedo o posledicah, ki jih povzroči  nepravilna uporaba pirotehničnih sredstev. Enako smo ugotovili, da se tega ne zavedajo ali pa se nočejo zavedati tudi odrasli, ki pirotehnična sredstva uporabljajo.
Read more