MVA – januar 2014

Januar 2014

Januarja smo v sklopu projekta POMAGAJMO (sebi in drugim) – V ZNANJU JE MOČ nadaljevali s seznanjanjem mladih  v regiji o pomenu znanja s področja  pomoči sebi in drugim. Skozi igro vlog in pogovorov ob različnih zgodbah in slikah smo poudarjali  pomen dobrih medsebojnih odnosov in pomen pomoči sočloveku. Skozi praktične delavnice  smo ozaveščali  udeležence o  evropskih vrednotah, spregovorili smo o aktivnem državljanstvu, vseživljenjskem učenju  in medgeneracijskem sodelovanjem. Januar, ki je običajno tako vremensko kot aktivnostno bolj turoben mesec, smo preživeli v prijetnem občutku, da so bile naše delavnice koristne tako za nas kot tudi udeležence. Vsi skupaj smo se imeli lepo. Med nami in udeleženci pa se je spletlo  tudi veliko  prijateljskih vezi.

Rok

 

No, januarja pa se nismo samo pogovarjali. Inštruktor in Lili sta težila, da moramo pridno ponoviti tisto kar učimo druge: prvo pomoč za domačo uporabo…  Pa saj je prav tako, ker ljudje, ki nimajo utrjenega znanja, največkrat sploh ne pomagajo ali pa z nepravilno pomočjo naredijo več škode kot koristi. Veseli smo bili tudi družbe tistih, ki smo jih izobraževali v preteklih mesecih.

Rok

INTERVJU Z LILI PRIMC – Notranjsko kraške novice

Vabljeni k branju intervjuja z naslovom “Naša država se preveč zanaša na prostovoljce” z vodjo programa POMAGAJMO (sebi in drugim), Lili Primc v Notranjsko kraških novicah dne 10.1.2014, na strani 9.

NKN-lili

program POMAGAJMO (sebi in drugim) ZA VSE GENERACIJE

Lili Primc in Duško Gojić sta v programu POMAGAJMO (sebi in drugim) povezala širok spekter znanj »na enem mestu«, ki so pomembna za uspešnejše ter kvalitetnejše življenje in delo.

Za omenjeni program sta avtorja prejela več pohval, zahval, državno odlikovanje Gasilske zveze Slovenije, plaketo Državnega Sveta Republike Slovenije.

V programu se v teoriji in praksi prepletajo naslednje teme:

– socialne in komunikacijske veščine; sprejemanje drugačnosti in različnosti; pomen sodelovanja; reševanje sporov; solidarnost; prepoznavanje in obvladovanje stresa, sproščanje; organiziranje časa; pomen vseživljenjskega učenja; aktivno državljanstvo; prostovoljstvo; – socialna, čustvena in medijska inteligenca;
– preventivno in samozaščitno vedenje na področju delovne, cestno-prometne, splošne in požarne varnosti; prva psihosocialna pomoč;
– ravnanje v primeru požara, potresa, nevihte, udara strele, poplave; evakuacija;
– improvizacija pri »pomoči sebi in drugim« v različnih kriznih situacijah: nesreča, nenadna obolelost, srčni zastoj, zadušitve, krvavitve, opekline, oparine, ozebline, omrzline, poškodbe, dehidracija, anafilaktični šok, piki in ugrizi živali, ožig meduze…., vsestranska uporaba trikotnih rut v »pomoči sebi in drugim«; ravnanje s poškodovano ali obolelo osebo; bolezen; umiranje; smrt;
– prehrana v današnjem času; uporaba začimb in zelišč; pesticidi in gensko spremenjeni organizmi;
– vaje za boljše počutje;
– odnos do narave in živali/ekološko osveščanje – ekološka inteligenca;
– ICE oznaka in iHELP varnostna mreža……
Teme podajamo v obliki delavnic, kar pomeni, da lahko vsak udeleženec aktivno sodeluje. Mnogokrat pa se na delavnicah izražamo tudi v obliki spontanih animacij: likovne, dramske, plesne in glasbene.
Značilnost programa je, podajanje znanj na preprost in vsakomur razumljiv način.
Vsako delavnico vodita najmanj dva mentorja, ki se tako pri praktičnem delu lahko maksimalno posvetita udeležencem.

Programu pa daje poleg vsebine dodatno vrednost vzpostavljanje socialne in podporne mreže med udeleženci in mentorji.
Večji del programa poteka v obliki klasičnih delavnic, del pa v e-obliki.
Vse teme sta avtorja prilagodila različnim starostnim in izobrazbenim skupinam: otrokom, mladim, odraslim, starejšim in ranljivim skupinam.

 

 

REŠIL GA JE! – Pisali so o nas

Pred dnevi je vodstvo Prostovoljnega gasilskega društva Studeno za svoje člane in vaščane organiziralo delavnico temeljnih postopkov oživljanja in uporabe defibrilatorja.

Beri tudi:

članek objavljen na Telemach

Članek, objavljen v Svet 24 via www.svet24.si