POSVET ČLANIC GASILSKE ZVEZE SLOVENIJE

Letošnji posvet za predsednice komisij za članice-gasilke, ki delujejo v posameznih gasilskih zvezah, je potekal 19. in 20.11.2016 v hotelu Belvedere v Izoli. Sobota je bila ves dan namenjena različnim poučnim delavnicam, nedeljsko dopoldne  pa predavanjem. Zbranim se je pridružil tudi poveljnik Gasilske zveze Slovenije, Franci Petek.

 

Vodja in avtorja programa POMAGAJMO (sebi in drugim), Lili Primc in Duško Gojić, sta se odzvala vabilu in v soboto izvajala delavnice z naslovom STRES in JAZ in PRVA POMOČ NEKOLIKO DRUGAČE, predstavila pa sta tudi iHELP varnostno mrežo. V odličnem vzdušju sta z udeleženkami izmenjala izkušnje in jim predstavila nekaj preprostih nasvetov tako za profesionalno kot tudi vsakdanjo uporabo.

 

V nedeljo smo vsi prisluhnili odličnemu predavanju višjega gasilskega častnika Denisa Slavca, vodji intervencije obsežnega požara, ki je letos poleti divjal na Kraškem robu. O hudi prometni nesreči, ki se je letos 30. januarja zgodila na  avtocesti Senožeče – Razdrto pa je predaval vodja izmene Zavoda za gasilno in reševalno službo Sežana (ZGRS) Primož Mavrič. Visoka gasilska častnica Vladka Bučevec, sicer članica upravnega odbora Gasilske zveze Slovenije, je predavala na temo “osebnost gasilca”, gasilska častnika Lili Primc in Duško Gojić pa o medsebojnih odnosih in komunikaciji.

Vsebine delavnic in predavanj so objavljene v biltenu na spletni strani Gasilske zveze Slovenije.

Iskrene čestitke in pohvale organizatorju, vsem sodelujočim in udeleženkam, saj je vsak posameznik dodal kamenček v mozaik uspešnega posveta.

objava na spletni strani Občine Pivka

objava na spletni strani Občine Postojna

PRVA POMOČ ZA GASILCE

V petek smo Društvo Vita Pivka in PGD Studeno izvedli usposabljanje na katerem so gasilci obnavljali znanje prve pomoči, ki ima vedno večji pomen v gasilstvu, saj gasilci že dolgo več nismo le tisti, ki gasimo požare, pač pa je gasilstvo postalo že nekakšna »splošna reševalna služba«. Ljudje nam zaupajo, zanašajo se na nas, zato je zelo pomembno, da znamo gasilci primerno ukrepati v različnih kriznih situacijah. Tokrat smo se učili in obnavljali primeren pristop do osebe, ki potrebuje pomoč, ustrezno komunikacijo z njo, seveda pa nismo pozabili na lastno varnost in varnost osebe, ki ji pomagamo. Zanemarili nismo niti pregleda osebe, ker vidna poškodba ni nujno edina, ki jo utrpi ponesrečenec. Obnovili smo znanje temeljnih postopkov oživljanja. Pri tem smo prvič uporabili novi učni defibrilator Samaritan, ki smo ga prejeli kot koordinatorji iHELP varnostne mreže.  Seveda ni šlo brez položaja za nezavestnega in prepoznave možganske kapi. Samo v letošnjem letu smo se namreč že tri krat  srečali z njo in če je ne bi znali prepoznati, bi bile posledice za obolelega bistveno hujše.

Udeleženci so bili razdeljeni v dve skupini: medtem ko je ena z Lili in Duškom obnavljala TPO, je druga s Klemnom spoznavala novo opremo in vadila imobilizacije.

Tovrstna usposabljanja so koristna tako za udeležence kot tudi tiste, ki  potrebujejo našo pomoč, zato bomo z njimi nadaljevali tudi v bodoče.

Foto: PGD in PSD