Dobrodošli na blogu Društva Vita Pivka.
Na njem bomo delili vsebine in izkušnje po programu POMAGAJMO (sebi in drugim) – PSD in Vita Svetovanje – VS.
Slik udeležencev, uporabnikov, mentorirancev, inštruirancev (velja za oba spola) ne bomo objavljali, če ne bodo tega izrecno dovolili. Pri našem delu je zagotovljena anonimnost, zato nikogar ne izpostavljamo brez dovoljenja. Večina si namreč želi zaupen odnos oziroma sodelovanja v skupini kjer se dobro počutijo.
Naj bo naše delo priložnost, da prispevamo kamenček v mozaik lepih medsebojnih odnosov, varnejšega in prijaznejšega življenja.
Življenje je lepo, če ga živiš in pri tem (zavestno) ne škoduješ sebi, drugim, živalim in naravi.
Verjamemo, da se dobro začne pri nas samih in se nato odraža v naših odnosih in dejanjih.🤗🧡

18.6.2026
POZOR: VROČINSKI VAL! POSKRBIMO ZA ŽIVALI ![]()
![]()
VEDNO naj imajo na voljo svežo vodo.
Poskrbimo za SENCO.
Med vročino jih NE vodimo na sprehod – raje zgodaj zjutraj ali zvečer.
NIKOLI jih NE puščajmo v avtomobilu, niti za kratek čas.
POSTAVIMO posodico z vodo tudi za ptice in druge živali.
MAJHNA DEJANJA LAHKO OLAJŠAJO ŽIVLJENJE. ![]()
![]()
P. S. Naše živalce niso želele pozirati za fotografijo – Ari je raje pila, Loti pa jo je budno opazovala. ![]()
![]()
![]()

10.6.2026
OBETA SE VROČA DRUGA POLOVICA JUNIJA
zato predlagamo, da si preberete navodila in nasvete, ki so objavljeni na spletni strani NIJZ – Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
https://nijz.si/moje-okolje/podnebne-spremembe/napotki-za-ravnanje-v-vrocih-dneh/
Na kratko pa:
- posebno skrb namenimo najmlajšim, starejšim in bolnim
- v času največje vročine: senca, klimatiziran prostor
- če doma nimate klime, zgodaj zjutraj temeljito prezračite stanovanje, potem zaprite in zagrnite okna
- k ohlajanju telesa pripomore brisača namočena v hladni vodi, noge lahko potopimo v posodo z vodo, tuširanje
- pitje tekočine (ne gaziranih pijač), lubenica
- oblačila naj bodo iz naravnih materialov
- NIKOLI ne puščamo otrok samih v avtu
- kako ukrepati v primeru pregretja, vročinske izčrpanosti ali vročinske kapi, si lahko preberete na:
https://medover.zurnal24.si/vrocinska-kap-ali-vrocinska-izcrpanost-simptomi-razlike-in-prva-pomoc/
NAJ BO POLETJE VARNO IN PRIJETNO ZA VSE.
5.5.2026
ODNOS DO NARAVE IN ŽIVALI
Tudi ta tema je del našega programa POMAGAJMO (sebi in drugim) – PSD.
Narava nam vsak dan daje nešteto darov: zrak, vodo, hrano, senco dreves, lepoto pokrajine, prostor za življenje. Pogosto jih jemljemo kot nekaj samoumevnega, čeprav so neprecenljivi.
Morda posameznik ne more rešiti vseh okoljskih težav sveta, lahko pa vsak od nas prispeva svoj delček: s skrbjo za čisto okolje, ne odmetavamo odpadkov v naravo, zmanjšujemo količino odpadkov in jih ločujemo, skrbimo za trajnostno rabo dobrin, varčujemo z vodo in energijo, spoštujemo gozdove, travnike in vsa živa bitja, s katerimi si delimo planet.
Narava ni prostor za hrup in brezobzirnost. Gozdovi, travniki in druge naravne površine so dom številnim živalim ter prostor, kjer ljudje iščejo mir in oddih. Zato se izogibajmo vožnji z motornimi vozili po območjih, kjer lahko s hrupom in vožnjo vznemirjamo živali, poškodujemo okolje ali motimo druge obiskovalce narave.
Posebno mesto v našem življenju imajo živali. Mnogim prinašajo družbo, veselje, občutek povezanosti in brezpogojno naklonjenost. Prav zato si zaslužijo odgovorno in spoštljivo ravnanje.
Pes, mačka ali katerakoli druga žival niso igrača, ki jo odložimo, ko se je naveličamo. So živa bitja s svojimi potrebami, čustvi in odvisnostjo od naše skrbi. Preden se odločimo za žival je prav, da se vprašamo, ali ji bomo lahko nudili čas, nego, primerno prehrano, veterinarsko oskrbo in varen dom tudi čez več let, ko bo bolna in stara.
Dobro je, da se o izbrani živali prej poučimo, preberemo strokovne informacije, se pogovorimo z izkušenimi skrbniki ali veterinarji ter premislimo, ali je takšna odločitev primerna za naš življenjski slog.
Velik problem predstavljajo tudi zapuščene živali. K zmanjševanju njihovega števila pomembno prispevata odgovorno lastništvo in sterilizacija oziroma kastracija živali. Na ta način se preprečuje neželeno razmnoževanje in trpljenje številnih mladičev, ki pogosto ostanejo brez doma, so trpinčeni, zapuščeni.
Naš odnos do živali veliko pove o našem odnosu do življenja nasploh. Sočutje, odgovornost in spoštovanje, ki jih izkazujemo najšibkejšim bitjem, gradijo boljšo družbo tudi za ljudi.
Narave in živali ne potrebujemo samo zato, da nam služijo. Potrebujemo jih tudi zato, ker nas učijo spoštovanja, hvaležnosti in povezanosti z življenjem.
ZAKLJUČNA MISEL:
Velike spremembe se pogosto začnejo z majhnimi dejanji. S spoštovanjem narave, živali in ljudi prispevamo k svetu, v katerem je več sočutja in manj trpljenja.🍀🐶🐱

5.4.2026
SPREJMIMO SVOJE TELO IN POSKRBIMO ZA ZDRAVJE
TUDI TA ZAPIS JE NASTAL NA PODLAGI DELA Z MLADIMI, ODRASLIMI IN STAREJŠIMI
Veliko ljudi se obremenjuje s svojo postavo. Mladi pogosto sledijo podobam popolnih teles na družbenih omrežjih, odrasli pa si želijo postavo, kakršno so imeli pred desetletji. Kljub številnim naporom marsikdo ugotovi, da z rezultati ni nikoli zares zadovoljen.
Pri tem pogosto pozabimo na pomembno dejstvo: ljudje smo različni. Razlikujemo se po telesni zgradbi, genetiki, starosti, zdravstvenem stanju, življenjskih okoliščinah in navadah. Zato ni realno pričakovati, da bomo vsi videti enako.
Seveda je prav, da skrbimo za svoje zdravje. Uravnotežena prehrana, redno gibanje, kakovosten spanec in skrb za duševno počutje so pomembni v vseh življenjskih obdobjih. Prav tako je smiselno spremljati zdravstvene kazalnike, kot so krvni sladkor, holesterol, krvni tlak in splošno počutje. To so pogosto veliko zanesljivejši pokazatelji zdravja kot številka na tehtnici ali konfekcijska številka oblačil.
Skrb za telo je koristna, dokler nam pomaga živeti bolj zdravo in zadovoljno življenje. Težava nastane, ko postane vir stalnega stresa, primerjanja z drugimi ali občutka, da nikoli nismo dovolj dobri.
Družba in lepotna industrija nam pogosto predstavljata ideale, ki jih večina ljudi ne more doseči ali dolgoročno vzdrževati. Ti ideali se skozi desetletja tudi spreminjajo. Kar je veljalo za lepo v enem obdobju, v drugem ni več v ospredju. Zato svoje samopodobe ni smiselno graditi na modnih smernicah, ki se pogosto spreminjajo.
Veliko pomembneje je, da se v svojem telesu počutimo dobro, da nam omogoča življenje, delo, gibanje, ustvarjanje in odnose z ljudmi, ki jih imamo radi. Če lahko kaj izboljšamo, je to dobrodošlo. Če česa ne moremo spremeniti, pa se naučimo sprejemati sebe z več razumevanja in manj kritičnosti.
Naša vrednost ni odvisna od tega, ali imamo nekaj kilogramov več ali manj, ali smo podobni osebam na naslovnicah revij in družbenih omrežjih. Vrednost človeka se kaže predvsem v njegovem značaju, dejanjih, odnosih in prispevku k svetu okoli sebe.
Poskrbimo za svoje zdravje. Gibajmo se, kolikor zmoremo. Jejmo čim bolj kakovostno hrano. Ob vsem tem ne pozabimo na nekaj zelo pomembnega. V zasebnem življenju se obdamo z ljudmi, ob katerih se počutimo sprejete, spoštovane in varne. Z ljudmi, ki nas imajo radi zaradi tega, kar smo, ne zaradi številke na tehtnici, oblike telesa ali zunanjega videza.
Zdravi odnosi nas spodbujajo k osebni rasti, hkrati pa nam dajejo občutek pripadnosti in sprejetosti. Nasprotno pa nas lahko toksični odnosi, nenehne kritike, poniževanje in primerjanje z drugimi močno obremenjujejo ter slabijo našo samopodobo.
Nihče ni dolžan ostajati v odnosih, ki mu škodujejo. Kadar je mogoče, postavimo jasne meje. Če odnos kljub temu ostaja nezdrav in nas izčrpava, je včasih najboljša odločitev, da se od njega oddaljimo ali ga prekinemo.
Življenje je predragoceno, da bi ga porabljali za dokazovanje svoje vrednosti ljudem, ki je ne znajo prepoznati. Veliko bolje je svojo energijo nameniti ljudem, ki nas spoštujejo, sprejemajo in bogatijo naše življenje.
MISEL ZA KONEC:
Ne primerjajmo svojega telesa z idealiziranimi podobami drugih. Raje poskrbimo, da bo naše telo čim dlje služilo zdravju, dobremu počutju in kakovostnemu življenju.
Ne potrebujemo popolnega telesa, da bi bili vredni spoštovanja, ljubezni in sreče. Potrebujemo predvsem zdrav odnos do sebe in ljudi, s katerimi delimo svoje življenje.🧡🍀🤗
Skrb za zdravje je izraz spoštovanja do sebe. Primerjanje z drugimi pa pogosto vodi le v nezadovoljstvo. Bodimo najboljša različica sebe, ne kopija nekoga drugega.
5.3.2026
ALI SE RES POZNAVA?
Tri preproste vaje za več razumevanja in veselja v partnerskem odnosu
Dragi bralci, spoštovani pari,
Na delavnici za pare smo prišli do zanimive ugotovitve: večina partnerjev se ne pozna tako dobro, kot misli.
Pogosto predvidevamo, kaj drugega osrečuje, a se izkaže, da njegove ali njene želje, potrebe in drobna veselja poznamo le delno.
Marsikdo na delavnici na vprašanje: Koliko poznaš svojega partnerja?, suvereno odgovori, da zelo. V nadaljevanju pa se izkaže, da ni ravno tako. 😊
Zato smo oblikovali preprosto vajo sestavljeno iz treh delov, ki lahko prinese veliko prijetnih trenutkov in več medsebojnega razumevanja.
Vaja ni zapletena, ne zahteva posebnega znanja ali denarja, zahteva pa nekaj iskrenosti, pozornosti in pripravljenosti pogledati partnerja z nekoliko drugačnimi, ljubečimi očmi.
ZDAJ PA VESELO NA DELO 😊💕:
1. Kaj mislim, da te osrečuje?
Vsak partner naj na list papirja napiše vsaj pet stvari, za katere meni, da njegovega partnerja osrečujejo, razveseljujejo, mu dajejo prijetne občutke.
Brez goljufanja – ne sprašujte drug drugega med tem, ko se lotevate te naloge. 😊Gre za to, da dejansko ugotovita, koliko se res poznata.
—
2. Kaj mene osrečuje v odnosu s tabo?
Nato vsak zase napiše, kaj njemu osebno prinaša lepe, tople, prijetne občutke v odnosu s partnerjem. Nekaj utrinkov iz zapisov udeležencev:
· Ko pride domov in me s svojimi toplimi očmi ljubeče pogleda, se mi nasmehne in me objame.
· Ko sem utrujen/a ne teži s težkimi vprašanji, ampak me samo v tišini objame.
· Lepo mi je, ko doma zapleševa na prijetno melodijo – tudi če pravzaprav ne znava plesati, samo objeta se premikava.😊
· Ko me prime za roko, ko greva na sprehod ali v trgovino.
· Ko mi skuha kavico ali čaj, postreže s sladico in se skupaj usedeva pred TV ter gledava kriminalko.
. Ko ob lepem večeru opazujeva večerno nebo in sva samo midva in neskončnost.
. Ko peljeva kužka na sprehod.
. Ko skupaj opazujeva najine otroke, ki mirno spijo.
. Ko greva brez slabe volje k moji mami na kosilo. 😊
. Ko me posluša brez obsojanja in kritiziranja.
in še in še.
Predvsem je spodbudna ugotovitev, da nihče ni pisal o velikih materialnih stvareh (npr. križarjenje po Sredozemlju, draga torbica, motor, dopust…😊)
ali spektakularnih dejanjih, temveč o objemu, nasmehu, držanju za roko, skodelici čaja, poslušanju glasbe, opazovanju zvezd….
Skratka o stvareh, ki so dostopne vsakomur in v odnosu pomenijo največ.
Ko oba napišeta, drug drugemu na glas preberita, kar sta zapisala. Takrat se pogosto zgodi čarovnija razumevanja.
—
3. Vsak dan nekaj s seznama
Zdaj pa najlepši del: Vsak dan naredimo za partnerja – in s tem tudi zase – nekaj s seznama.
Pogosto so prav majhne pozornosti tiste, ki ustvarjajo občutek bližine, sprejetosti in ljubljenosti.
V partnerju poskušajmo opaziti tudi tisto, kar je pri njem dobro, lepo in pozitivno.
Napake in pomanjkljivosti običajno opazimo zelo hitro, dobre lastnosti pa včasih jemljemo kot nekaj samoumevnega.
Ne pozabimo, da je to človek, s katerim smo se zavestno odločili deliti svoje življenje.
Za konec pa še toplo priporočilo:
Na naši spletni strani lahko preberete o pomenu 2P2Z v ljubezni + komunikacija POMEN 2P2Z V LJUBEZNI
saj lahko prav ti dve področji pomembno prispevata h kakovostnejšemu partnerskemu odnosu.
Dragi in spoštovani pari, želimo vam veliko lepih trenutkov na skupni poti. ❤️❤️🤗🤗
Ko pridejo težave, pa veliko medsebojnega spoštovanja, razumevanja in konstruktivnega reševanja izzivov.

05.02.2026
PREDLOG POMOČI V RAZLIČNIH ŽIVLJENJSKIH SITUACIJAH
Na delavnicah in celoletnem izobraževanju nas udeleženci sprašujejo kako si pomagati pri reševanju različnih osebnih situacij.
Že pred leti smo razvili enostaven način, ki ga iskreno priporočamo, saj dobivamo pozitivne povratne informacije.
Seveda pa je odločitev vaša. Pomembno je, da vaša aktivnost na tem področju ne more škodovati.😊
Navodilo:
ANALIZA STANJA
(primerno za analizo življenja, zdravja, partnerskega odnosa, poklicnega dela, odnosa z otroki, starši, prijatelji, sorodniki, finančnega stanja, pravne težave…)
Naloga I:
– vzemite list papirja (lahko tudi zvezek)
– na eno stran napišite + (plus), na drugo – (minus)
pod + (plus) napišite vse kar vidite pozitivnega v vašem življenju (ali partnerskem odnosu ali pri poklicnem delu ali…. – odvisno od tega kar želite analizirati 😊 ) od takrat, ko se spomnite, do danes
pod – (minus) napišite vse kar vidite kot negativno od začetka do danes
Naloga II: Potem odgovorite na 3 vprašanja:
- kako vidite vaše življenje ali partnerski odnos ali karkoli pač analizirate😊 do zdaj (preteklost) – v pomoč vam bodo + in – iz prejšnje naloge
- kaj si želite v bodoče (prihodnost, cilj) – za pomoč gl. naš zapis spodaj z dne 28.12.2025
- kaj ste pripravljeni storiti za to, da se točka 2 uresniči – koraki do cilja (sedanjost) – za pomoč gl. naš zapis spodaj z dne 28.12.2025
Vajo opravite tako, da najprej napišete datum, potem pa na hitro, npr. v 10 do 20 minutah napišete + in – in v cca 10 do 20-ih minutah odgovorite na tri vprašanja. Potem si vzemite čas, npr. 14 dni ali ves mesec, več mesecev, lahko tudi skozi leta (odvisno od tega kaj analizirate 😊) dopolnjujete ali črtate napisano – ne pozabite dodati datumov.
Priporočam, da prve, »hitre« odgovore pišete z eno barvo, dopolnjujete pa z drugo.
Enako lahko + pišete z eno barvo, – z drugo.
Tako boste imeli čudovito analizo v večih barvah, ki vam bo pomagala prilagajati življenje tako, kot je za vas v danem obdobju najboljše. Na voljo smo vam za pomoč, če se bo kje »zataknilo« 😊
Opomba: analiza stanja je »živa stvar«. Lahko jo opravite/opravljate kadarkoli, lahko v daljšem časovnem obdobju…. (6 mesecev, 1 leto….) – pomembno je, da vedno, ko analizo dopolnjujete napišete datum. Pomagala vam bo videti kako se konkretna situacija (ali vi, vaše razmišljanje) s časom spreminja ali ne spreminja. Tako boste lažje gospodar svojega življenja.
VSE BO DOBRO, ČE SE TAKO ODLOČITE IN DELATE NA TEM – SREČNO! 😊💕

17.1.2026
NAŠ PROGRAM POMAGAJMO (sebi in drugim) – PSD
je vpisan tudi v portala Andragoškega centra Republike Slovenije
Lahko.si in KAM PO ZNANJE https://lahko.si/izobra%C5%BEevanja/program-pomagajmo-sebi-drugim-psd in https://kampoznanje.si/programi/?programid=127022
Vpisane so tudi delavnice:
1. STRES IN JAZ https://lahko.si/izobra%C5%BEevanja/program-pomagajmo-sebi-drugim-psd-delavnica-stres-jaz in https://kampoznanje.si/programi/?programid=127021
2. DOM, DRUŽINA https://lahko.si/izobra%C5%BEevanja/program-pomagajmo-sebi-drugim-psd-delavnica-dom-druzina in https://kampoznanje.si/programi/?programid=127026
3. MEDSEBOJNI ODNOSI IN KOMUNIKACIJA https://lahko.si/izobra%C5%BEevanja/program-pomagajmo-sebi-drugim-psd-delavnica-medsebojni-odnosi-komunikacija in https://kampoznanje.si/programi/?programid=127027
4. PREVENTIVA IN UKREPI V KRIZNIH SITUACIJAH https://lahko.si/izobra%C5%BEevanja/program-pomagajmo-sebi-drugim-psd-delavnica-preventiva-ukrepi-v-kriznih-situacijah in https://kampoznanje.si/programi/?programid=127028
Vabljeni vsi, ki želite pridobiti, nadgraditi, obnoviti ali dopolniti svoja znanja “za življenje”.
Program PSD in posamezne delavnice so življenjske in primerne za vsakogar. Naj vam bodo v pomoč pri vsakodnevnih življenjskih izzivih. 👍😊🤗
NA KRATKO O PROGRAMU PSD IN DELAVNICAH:
Vsebina posameznih delavnic izhaja iz programa POMAGAJMO (sebi in drugim) – PSD, ki je nastal leta 2009, bil večkrat pohvaljen in nagrajen. Primeren in prilagojen je za vse starostne skupine. V njem se prepletajo znanja “za življenje” (komunikacija, medsebojni odnosi, reševanje konfliktov, otroci, družina, partnerstvo, prehrana v današnjem času, zdravje, upravljanje s stresom, vaje za boljše počutje, ravnanje v kriznih situacijah, osebni/družinski proračun…) Poleg posamezne delavnice, se lahko zainteresirani odločijo za celoletni program: 10 delavnic po 4 ure + 10 ur za individualni osebni/telefonski pogovor + 2 za zaključek – 52 ur. Ob uspešnem zaključku udeleženci pridobijo potrdilo o izobraževanju po programu POMAGAJMO (sebi in drugim) – PSD. Cena: 1.200 eur (možnost plačila na obroke, zadnji obrok najkasneje do zadnjega srečanja)
POSAMEZNA DELAVNICA: 4 skupne ure, 1 individualna v roku 1 meseca = 5 ur; cena: 50 eur
PREDNOSTI: male skupine (od 3 do 6 oseb): osebni pristop, vsak lahko pride do izraza, praktična uporaba znanja, podporna mreža
TERMIN: po dogovoru s prijavljenimi
KRAJ: Pivka ali po dogovoru s prijavljenimi (na vabilo društev, podjetij, organizacij, skupin, posameznikov izvajamo delavnice kjerkoli v Sloveniji)
foto: minule delavnice PSD





7.1.2026
NEKAJ KRATKIH Z NAŠIH FB ZAPISOV na podlagi dela z uporabniki/udeleženci
- Opažamo, da ljudje pogosto sodijo o drugih ne da bi poznali celotno zgodbo. S tem jim naredijo veliko hudega. Svet bi bil lepši, če bi vsak najprej pometel pred svojim pragom. Verjamemo, da lahko s primerno komunikacijo in vsaj enim dobrim dejanjem na dan skupaj gradimo prijaznejši svet.
- PREDLOG ZA VSAK DAN: drug drugemu recimo ali napišimo nekaj prijaznega, lepega, pozitivnega.
- NAŠE ŽELJE ob prazniku samostojnosti in enotnosti: DA: strpnosti, solidarnosti, sodelovanju, sprejemanju različnih mnenj in različnosti, prijazna komunikacija… Vsak posameznik lahko dodaja kamenčke v mozaik lepše skupne prihodnosti. NE: sovražnemu govoru, lažem, podtikanjem, korupciji… Bodimo ponosni in aktivni državljani.
- Na delavnici o medsebojnih odnosih nam je starejši par, 80+, z nasmeškom rekel, da je za njiju vsak dan praznik, ko se primeta za roke, objameta in ko sta zdrava. Pri tem sta se ljubeče pogledala. Kako lepoo!!! To želimo vsem.
- Ob zaključku delavnice o medsebojnih odnosih smo skupaj oblikovali naslednjo misel: ko se poslovimo od toksičnih odnosov, naredimo prostor za mir, zdravje in ljudi, ki nas imajo radi, nas spoštujejo in sprejemajo takšne kot smo… in mi njih
- DOLGE ZIMSKE NOČI naj bodo opomnik, da smo ljudje lahko s prijaznostjo, pozornostjo in sočutjem luč drug drugemu.
- Razmišljanje udeležencev delavnice kjer smo se pogovarjali tudi o čustvih: čustva pridejo kot odziv na življenje, izkušnje, znanje, odnose. Ne moremo vedno izbrati kaj bomo čutili, lahko pa izberemo, kako bomo do sebe ob tem sočutni in kaj bomo s čustvom naredili. Biti Človek pomeni čutiti.
- Pri našem delu se pogosto srečujemo z osebami, ki se pritožujejo, da jih odrasli otroci ne obiščejo, da so izgubili stik s prijatelji, sorodniki… Odnosi so dvosmerna cesta. Predlagamo, da naredite prvi korak. Pokličite osebo, ki jo pogrešate. Če se odzove – ODLIČNO, če ne, je pa tudi v redu. Vi veste, da ste poskusili. Če ni pravega odziva, greste lahko neobremenjeno naprej.
- PREDLOG za zaključek vsakega dneva: osebo, ki jo imate radi, prijazno poglejte v oči, objemite jo, povejte ji kaj vam pomeni. Naj bo večer tih objem miru za vse. Naj nas hvaležnost za vse lepo in dobro nežno spremlja v noč…
- DOM = je toplina, varnost, ni pomembno razkošje in oprema. DRUŽINA so ljudje ob katerih se dobro počutimo in oni ob nas. Za to ni potrebno krvno sorodstvo.
31.12.2025
V letu 2026 vam srčno želimo SREČO na vseh področjih življenja. ![]()
Naj nas vse spremljajo zdravje, prijazna komunikacija,
sprejemanje različnosti, lepi medsebojni odnosi, varnost
in predvsem mir, mir v nas in med nami. ![]()
![]()
To so vrednote, ki jih živimo in delimo v okviru našega društva skozi program POMAGAJMO (sebi in drugim) – PSD

28.12.2025
NOVO LETO – NOVI ZAČETKI? – ponovno 👍😊
Tudi v letošnjem decembru, kot prejšnja leta, nas sprašujejo kako uresničiti svoje »novoletne želje in zaobljube, kako priti do cilja, ki so si ga zadali«. Zato, da ne dolgovezimo, bomo ponovno objavili kar smo že nekajkrat.
Na delavnicah in individualni srečanjih smo o novih začetkih že velikokrat govorili in jih skozi različne metode uresničevali. Najpomembnejše pa je vedeti, da smo ljudje različni in da so lahko tudi pristopi za doseganje ciljev različni.
Na kratko pa za vse velja naslednje:
1. Novi začetki, določanje novih ciljev je lahko kadarkoli in Novo leto (z velikim N je mišljen prvi dan novega leta) nikakor ni prelomnica za to. Pomembna je le naša želja in odločitev za dosego nekega cilja.
2. Določimo vsebino cilja, ki naj bo realen in dosegljiv (npr. potoval bom v vesolje je za marsikoga skoraj nedosegljiv cilj, poročil se bom z Angelino Jolie tudi ni ravno dosegljiv cilj, cilji v zvezi z izboljšanjem komunikacije, medsebojnimi odnosi, ali pa npr. » shujšal(a) bom, prenehal(a) bom kaditi, zaživel(a) bom bolj zdravo, izboljšal(a) bom ocene, končno se bom lotil(a) dokončati študij, izboljšati želim partnerski odnos oz. ugotoviti, če je on/ona pravi/prava zame, končno se moram naučiti kako vzgajati otroke, kako postopati z najstnikom, naučil(a) se bom kuhati marmelado, naučil(a) se bom vaj za boljše počutje, naučil(a) se bom uporabljati zelišča in začimbe v vsakdanjem življenju, naučila se bom klekljati, naučil(a) se bom prepoznati stres pri sebi in se soočiti z njim, naučil(a) se bom pomagati sebi in drugim v primeru poškodbe, zastoja srca, požara… »- no, to pa so že dosegljivi cilji 😊 – opomba: to so nekateri cilji, ki so jih izrazili naši uporabniki). Seveda pa je prav, da se tudi vprašamo, zakaj si želimo priti do zastavljenega cilja.
3. Cilj naj bo konkreten in ne preširoko zastavljen.
4. Določimo korake do cilja.
5. Razmislimo kaj gre lahko narobe in predvidimo rešitve.
6. Razmislimo na koga se lahko obrnemo, če ne gre vse tako kot smo si zamislili – kdo nam torej lahko pomaga na poti proti cilju.
Mnogim ustreza, da si cilj oziroma vse korake od 1 do 6 zapišejo. Lahko v elektronski obliki, lahko v rokovnik ali zvezek, lahko na list papirja… Na delavnico so nam udeleženci prinesli prav zanimive oblike zapisanih ciljev iz preteklih let in pot uresničevanja ter končne uresničitve zadanega cilja – od zapisov dopolnjenih z risbami, slikami, izrezki iz časopisov in revij do verzov in pozitivnih misli. No, vsem do zadanega cilja (še) ni uspelo priti, so pa na dobri poti, saj vedo kam se lahko obrnejo po pomoč kadar se jim »zatakne«. 😊😊
NE POZABITE: pohvalite se za vsak uspešen korak!!!! Če se kje »zatakne«, pa zaradi tega res ne bo konec sveta.😊 Morda bo treba le kakšen korak spremeniti ali prilagoditi cilj.
SREČNO NA POTI!!!
Vir: zapisano je del gradiva delavnice »postavljanje ciljev« po programu POMAGAJMO (sebi in drugim)-PSD in izobraževanju za “sonas mojstre/mojstrice” – nekatere zgodbe in izkušnje bodo objavljene v Priročniku za življenje – v povezavi s programom POMAGAJMO (sebi in drugim)-PSD.

______________________________________________________________
21.12.2025
ZIMSKI ČAS – ČAS PRAZNIKOV IN VEČJE POŽARNE NEVARNOSTI
V zimskem času se z našimi uporabniki pogovarjamo tudi o požarni varnosti v prazničnih dneh.
POVZETEK: več je požarov zaradi pirotehnike, prižganih svečk in prazničnih lučk, dimniški požari. PREDLOG: poskrbimo za dimnike, ne puščajmo nič kar gori in greje brez nadzora, ne uporabljajmo pirotehnike, od nje ni nobene koristi. Naj bodo prazniki topli in varni.
Če pa se že zgodi nesreča: NUJNO IN TAKOJ klic na 112.
——————————
Zimski čas prinaša toplino doma, praznično razsvetljavo in več druženja, hkrati pa tudi večjo nevarnost požarov.
Požar se lahko razvije zelo hitro, zato je preventiva ključnega pomena. Skrb za požarno varnost je skrb za dom, družino in skupnost.
Med najpogostejše vzroke sodijo dimniški požari, nepravilna uporaba pirotehnike, prižgane sveče ter okrasne lučke na novoletnih jelkah.
Zato bodimo pozorni in odgovorni.
Dimniški požari nastanejo predvsem zaradi neočiščenih ali slabo vzdrževanih dimnikov. Redni pregledi in čiščenje dimnika so zato ključni za varno ogrevanje doma. Posebno pozornost je treba nameniti tudi pravilni uporabi kurilnih naprav. Pazimo na vnetljive snovi, predmete!
V prazničnem času so pogost vzrok požarov prižgane sveče, ki jih nikoli ne puščamo brez nadzora. Biti morajo v stabilnih držalih, stran od gorljivih materialov.
Praznične lučke morajo biti tehnično brezhibne in certificirane pa če so namenjene notranji ali zunanji uporabi.
Novoletno jelko postavimo stran od virov toplote.
Uporaba pirotehnike predstavlja dodatno tveganje za požare in poškodbe, zato jo uporabljajte odgovorno ali, še najboljše, raje se ji odpovejte.
Nikoli je ne uporabljajte v bližini ljudi, živali, bolnic, domov, gozda …. – več v blogu spodaj z dne 7.12.2025
Z upoštevanjem osnovnih preventivnih ukrepov lahko poskrbimo, da bo zimski in praznični čas varen za vse. Naj toplina zažari v srcih in odnosih, ne pa vročina in požar v domu.

slika je ustvarjena s pomočjo UI
14.12.2025
MEDSEBOJNI ODNOSI in KOMUNIKACIJA
V nadaljevanju zapisano ni nasvet, le razmišljanje in predlogi
Ljudje smo družabna bitja in zato tekom življenja vstopamo v medsebojne odnose z različnimi ljudmi. Z nekaterimi vzpostavimo boljše z drugimi slabše odnose ali jih sploh ne vzpostavimo. Za uspešne medsebojne odnose pa je odgovoren vsak posameznik. Medsebojni odnosi so vzajemna dejanja in običajno (ne pa vedno!) je tako, da dobimo tisto kar dajemo in obratno. Včasih si z nekom želimo lep odnos, vendar z njegove strani ni pravega odziva ali pa nas tak odnos celo onesrečuje (opomba: nismo odgovorni za to, da se neko čustvo* pojavi, smo pa odgovorni za to, kaj z njim naredimo). V tem primeru vedno predlagamo, da poskusite odnos, ki vam veliko pomeni, izboljšati z znanjem, ki ga pridobite na različnih izobraževanjih in/ali knjigah, če ne uspe, se obrnite na strokovnjaka, ki vas/vaju bo znal primerno voditi skozi proces izboljšanja odnosa. Seveda je to možno le, če je interes za to na obeh straneh. Če tega ni, se pa preprosto z osebo, ob kateri se ne počutimo dobro, več ne ukvarjamo. Seveda to velja za zasebno življenje, v službenem pa je nekoliko drugače: kolikor se da, se z osebo s katero ne moremo vzpostaviti dobrega in konstruktivnega odnosa ne družimo, vljudno opravljamo morebitne skupne naloge, komuniciramo na primeren način kot smo se ga naučili, če pa nikakor ne gre, potem je najbolje poiskati strokovno pomoč, če tudi to ni možno, potem je dobro razmisliti o drugi službi. Nikoli se ne pustimo poniževati. Iz neprijetne situacije se je bolje umakniti, kot pa prepirati, saj prepir ne vodi do dobre rešitve problema. Strasti naj se najprej umirijo, potem pa poskusimo s pogovorom.
* Razmišljanje udeležencev delavnice: čustva pridejo kot odziv na življenje, izkušnje, znanje, odnose. Ne moremo vedno izbrati kaj bomo čutili, lahko pa izberemo, kako bomo do sebe ob tem sočutni in kaj bomo s čustvom naredili. Biti Človek pomeni čutiti.
Pri medsebojnih odnosih se pogosto dogaja, da želi nekdo spremeniti drugega. Zavedati se moramo, da nikogar ne moremo spremeniti, če sam tega ne želi. Spreminja se lahko le sam – s pomočjo ali brez.
Najpomembnejša sestavina medsebojnih odnosov je nedvomno komunikacija. Slišati je enostavno, v praksi pa pogosto ugotavljamo, da je komunikacija veščina, ki se jo je potrebno učiti, jo vaditi in utrjevati. Komunikacija namreč ni le govorjenje, pač pa tudi poslušanje, slišanje in razumevanje tistega kar nam sogovornik sporoča. Komunikacija ni le besedna, pač pa tudi nebesedna. Veliko povemo namreč tudi z gibi, pogledom, mimiko, držo, pa tudi z urejenostjo, vonjem… Npr. (razmišljanje udeleženk na delavnici): če imamo zmenek z nam ljubo osebo, ne bomo ravno zadovoljne, če pride neurejen, neumit, zaudarjajoč, z umazanimi oblačili/čevlji… No, če ima za to tehten razlog bomo razumele, če pa se to dogaja redno, potem bomo gotovo začele razmišljati o tem, da na nas ne želi narediti ravno najboljšega vtisa oziroma da nam njegove navade niso všeč. Da ne bo pomote: to velja za oba spola. 😊
* Razmišljanje udeležencev delavnice: čustva pridejo kot odziv na življenje, izkušnje, znanje, odnose. Ne moremo vedno izbrati kaj bomo čutili, lahko pa izberemo, kako bomo do sebe ob tem sočutni in kaj bomo s čustvom naredili. Biti Človek pomeni čutiti.
POMEMBNO:
- povsem isto stvar lahko povemo na negativen ali pozitiven način
- neprijetne stvari lahko brez težav ustrezno povemo v »sendvič« obliki. Pogovora ne začnimo agresivno saj tako sogovornik čuti »pogovor« kot napad – to se pogosto dogaja pri komunikaciji s partnerjem, otroki, podrejenimi…
- ne dolgovezimo, ko govorimo, pač pa povemo bistvo kratko in jedrnato, skozi pogovor pa se da o zadevi tudi bolj natančno pogovoriti. Pogosto se zgodi, da če dolgovezimo, oseba s katero se »pogovarjamo« ne ve več točno kaj smo želeli povedati in morda razume povedano drugače kot smo želeli
- da znamo sogovornika dejansko poslušati, da mu damo povratno informacijo kaj smo razumeli iz slišanega in obratno
- zelo pomembno je, da ne skačemo v besedo
- pazimo na ton in barvo glasu ter hitrost govora
- nujno se moramo zavedati, da smo si ljudje različni in da lahko isto situacijo vidimo in razumemo različno
- spoštujmo različna mnenja
- NIKOLI NE ŽALIMO IN PONIŽUJEMO SOGOVORNIKA!
Kako je z dajanjem nasvetov drugim?
Mnogi radi delijo nasvete, še posebej osebam, ki jim zaupajo svojo stisko, svoj problem ali nelagodje. Osebi, ki se nam zaupa najbolj pomagamo tako, da jo poslušamo, slišimo in razumemo. Ji pomagamo problem videti tudi z drugih zornih kotov, vendar ji ne vsiljujemo rešitve. Tako ji pomagamo, da sama pride do optimalne rešitve ZANJO za svojo težavo. Za drugega človeka v podobni situaciji bi bila rešitev lahko čisto drugačna. Če tega ne zmore ali ne zna, pa ji predlagamo obisk strokovnjaka. Velikokrat namreč svetujejo ljudje, ki nimajo ustreznega znanja in s tem naredijo več škode kot koristi.
Primer iz prakse: mlada ženska se je zaljubila v starejšega moškega (leta niso pomembna, ampak odnos, da ne bo pomote 😊 ). Ko sta se sprla in jo je on pretepel, ji je prijateljica, ki je večkrat prisluhnila njenim težavam, svetovala, naj ga pusti. No, in ga je zapustila. Za točno tri mesece. Potem sta se spet ljubila, moški pa je ji je prepovedal prijateljstvo z osebo, ki ji je svetovala naj ga pusti. Pravzaprav sta bila na koncu na to »prijateljsko svetovalko« oba jezna, moški ji je celo grozil…
Najboljše pri medsebojnih odnosih in komunikaciji je, da imamo čas vse življenje, da pri SEBI kaj spremenimo – na bolje seveda. Nikoli ni prepozno. 😊

ZAKLJUČNA MISEL:
Človeštvo je sestavljeno iz pestre palete ljudi. Le s strpnostjo in sodelovanjem, „z roko v roki“, lahko dodajamo kamenčke v mozaik boljših medsebojnih odnosov in posledično boljšega Sveta.
Življenje je lepo, če ga živimo v skladu s svojimi možnostmi in zmožnostmi in pri tem zavestno ne škodujemo drugim.
07.12.2025
O PETARDAH, JUNAKIH IN PIROTEHNIKI
Vsako leta decembra odpiramo isto temo: PETARDE? NE!!! PREPOVEDANE!!! PIROTEHNIKA? NE!!! NOBENE KORISTI OD NJE, LE STRAH, POŠKODBE, ŠKODA, TANJŠA DENARNICA.
Dejstvo je, da je december čas prežet s prijetnim pričakovanjem praznikov in novega leta. Žal pa je to tudi čas, ki je zaznamovan z uporabo različnih pirotehničnih sredstev. Zato za uporabnike že 16 let v okviru programa POMAGAJMO (sebi in drugim) izvajamo pogovore in delavnice z naslovom O PETARDAH IN JUNAKIH.
Kljub člankom v časopisih in grozljivim fotografijam poškodovanih tako v časopisih kot tudi na televiziji in spletu, se vsako leto veseli december konča s povsem enakimi primeri: raztrganine, opekline, odtrgane roke, odtrgani prsti, poškodbe oči in obraza, poškodbe sluha… in s tem povezane različne stopnje invalidnosti. Veliko pa je tudi prestrašenih in poškodovanih živali.
Na delavnicah se z vsako novo skupino mladih pogovarjamo o tem, kaj sploh je pirotehnika, kaj je tisto, kar jih pri tem privlači in ugotovili, da premalo vedo o posledicah, ki jih povzroči nepravilna uporaba pirotehničnih sredstev, kljub temu, da je v različnih medijih veliko zgovornih fotografij in posnetkov. Enako smo ugotovili, da se tega ne zavedajo ali pa se nočejo zavedati tudi odrasli, ki pirotehnična sredstva uporabljajo. Ravno tako se ne zavedajo onesnaževanja, ki ga povzročajo z uporabo pirotehničnih sredstev.
fotografije poškodb ljudi in živali – vir fotografij: internet OPOZORILO: OGLED FOTOGRAFIJ NI PRIMEREN ZA VSAKOGAR!!!!
UGOTOVITVE:
Nekateri mladi uporabljajo petarde, čeprav so pri nas prepovedane. Skrb vzbujajoče je to, da jih običajno dobijo od staršev, sorodnikov, prijateljev…
Starši in učenci se ne zavedajo, da otroci do 14. leta sploh ne smejo uporabljati pirotehničnih sredstev, od 14. do 16. leta pa le pod nadzorom staršev ali skrbnika in še to le tista, ki povzročajo malo hrupa in ne povzročajo škode, kot so bengalske vžigalice, pokajoči vložki za cigarete, pasje bombice, vžigalice s pokom itd., pa še to lahko uporabljajo le nekaj dni na leto, med 26. decembrom in 1. januarjem.
Udeležencem smo pokazali dostopne fotografije poškodb povzročenih s pirotehniko in jih učili pravilne oskrbe tovrstnih poškodb v prvi pomoči.
KDO JE PRAVI PRIJATELJ IN JUNAK?
Spregovorili smo tudi o tem, da je pravi prijatelj in pravi junak tisti, ki prijavi osebo, katera uporablja petarde ali jih poseduje. Sliši se nekoliko nenavadno, ampak je res. Poglejmo: s tem, ko metalca petard prijavimo, ga pravzaprav rešimo, da ne naredi kakšne neumnosti, da ne poškoduje sebe, druge osebe, živali ali premoženja. S tem, ko to s prijavo preprečimo, mu pomagamo, da ne postane storilec kaznivega dejanja. Je zdaj trditev, da pravi prijatelj in junak prijavi metalca petard, bolj logična? Na takšen način torej pravi prijatelj in junak pomaga tako sebi kot tudi drugim, vsekakor pa tistemu, ki se ne zaveda, da je uporaba petard prepovedana in škodljiva ravno tako nepravilna uporaba dovoljene pirotehnike. Žalostno je, da največkrat odrasle osebe napeljejo otroka h kršenju zakona s tem, da mu dovolijo metanje petard, kljub temu, da je to prepovedano.
KDO SO TISTI, KI MEČEJO PREPOVEDANE PETARDE?
To so običajno ljudje, tako otroci, kot mladi in odrasli, ki uživajo v tem, da strašijo ljudi in živali ter onesnažujejo okolje, sami pa so velike reve in jih preganja občutek manjvrednosti. To so objestneži, ki ne pomislijo na to kaj povzročajo sočloveku, živalim in naravi.
NASVETI:
1. Kaj storiti, če naletimo na skupino ali posameznika, ki meče petarde:
– najpametneje se je takšnim objestnežem umakniti
– če se zgodi, da nekdo proti nam vrže petardo, si zakrijmo obraz z roko in se obrnimo stran. S tem preprečimo, da bi nam v oko priletel drobec petarde, kot je karton, plastika… lahko pa se zgodi še kaj dosti hujšega…
2. Ne bodimo v družbi »metalcev« petard, tako jim pokažemo, da niso frajerji, pač pa neprijetne osebe, ki se jih je treba izogniti.
3. Povejmo odrasli osebi, ki ji zaupamo ali prijavimo na 113 vsakega, ki meče petarde, tudi v času od 26.12. do 1.1., ker so PREPOVEDANE, za ostala pirotehnična sredstva pa javimo, če jih uporabljajo osebe mlajše od 14 let, ali osebe od 14. do 16. leta brez nadzora staršev ali skrbnika.
S tem pokažemo, da smo JUNAKI, da nam je mar za ljudi, živali in naravo. S takim junaškim dejanjem bomo s skupnimi močmi zmanjšali škodljive posledice.
Tudi uporaba svetlobne pirotehnike in ne le petard ob nepravilni uporabi povzroči hude poškodbe.
Zelo škodljiva in prepovedana je uporaba predelanih pirotehničnih sredstev ali izdelkov, ki jih nekateri naredijo sami. Takšna sredstva niso testirana in zato še posebej nevarna.
UPORABA PETARD JE NASILJE NAD SOČLOVEKOM. PRAVILNA IN NADZOROVANA UPORABA SVETLOBNE PIROTEHNIKE PA JE UŽITEK ZA OKO.
SPOŠTUJTE PRAVICO VSEH LJUDI IN VSEH ŽIVALI, DA V MIRU UŽIVAJO IN PREŽIVIJO PRAZNIKE, ZATO NE MEČITE PETARD V NJIHOVO BLIŽINO ALI PRED NJIHOVE DOMOVE.
več o varni uporabi pirotehnike na: https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/oosebna-varnost/varna-uporaba-pirotehnike
DODATEN RAZMISLEK:
Kaj mislite kako bi se ob različnih pokih in svetlobnih efektih pirotehnike počutili tisti, ki so na območjih spopadov? Gaza, Ukrajina in še več kot 50 kriznih žarišč po svetu kjer živijo s “poki in svetlobnimi efekti” iz dneva v dan. https://www.rtvslo.si/svet/krizna-zarisca-po-svetu-od-konca-druge-svetovne-vojne-se-ni-bilo-toliko-konfliktov/761360

slika je ustvarjena s pomočjo UI
30.11.2025
NOVEMBER SE POSLAVLJA, PRIHAJA PRAZNIČNI DECEMBER
Vsako leto ob tem času nam uporabniki potožijo, da jih preganja čas, da je veliko dela v službi, pa otroci, pa kupovanje daril, pa družina, premalo denarja, enako upokojenci, invalidi… Tudi otroci, učenci, dijaki s katerimi smo v stiku, večkrat potožijo, da so sicer lučke v lepo okrašenih mestih lepe, da pa imajo oni in starši veliko različnih obveznosti in še zvečer pred spanjem se težko umirijo. Verjamemo, da pri vseh ni tako, do nas pač pridejo tisti, ki si želijo spremembe. 😊
Že pred leti smo začeli z “akcijo”, da naj bo december miren čas, da je bolj kot vsa materialna darila, pomembno druženje z ljudmi, ki jih imamo radi. Darila so lahko le simbolična, vsekakor pa naj jih ne bo preveč. Za otroke naj bodo ustvarjalna, že eno kvalitetno je lahko dovolj, za odrasle pa nekaj kar vemo, da ga bo razveselilo. Saj pravzaprav obdarujemo tiste, ki jih poznamo, mar ne? Vsaj uro pred spanjem naj se doma vse umiri. Ko so otroci v postelji lahko preberete pravljico ali, v tem času, adventno zgodbico. Pri svojem delu opažamo veliko nemira pri vseh. Zato je zelo pomembno, da znamo umiriti sebe in otroke. Odrasli bodimo za to dober zgled. Protistresnih tehnik, tehnik za umirjanje je veliko, le izbrati moramo pravo zase v danem trenutku. Ljudje smo namreč različni in ob različnem času nam morda ustrezajo različni načini sproščanja. Enkrat nekaj drugič kaj drugega. Ne pozabimo tudi na dihalne vaje in čaj za boljše počutje (meta, melisa, kamilica, materina dušica…) ali mleko z medom, če nam bolj ustreza. Pomembno je prisluhniti sebi in ravnati tako, da se bomo bolje počutili, da bomo bolj umirjeni. Tako bodo tudi otroci mirnejši.
Več najstnikov nam je zaupalo, da ne želijo odrasti. Da bodo potem kot mama in/ali oče, ki ob prihodu z dela že hitita s kuhanjem, pospravljanjem, tožita o plačevanju položnic in kreditov, pa težave v službi, težave z otroki, pa nikoli nimajo časa, pa, kot pravijo mladi, da so starši živčni in še in še. Seveda, kot že uvodoma poudarjeno, da ne bo pomote, povsod ni tako.
Naj bo torej decembrski čas čas posvečen družini in mirnemu preživljanju prostega časa. Vsak dan se ga da z dobro organizacijo vzeti vsaj nekaj. Postavimo si prioritete. Če nam družina veliko pomeni, bomo našli čas zanjo. Pomembna je kvaliteta in ne kvantiteta skupnega časa. To velja tako za pare kot starše in otroke.
NAMEN TEGA ZAPISA: vzemite si čas zase, za družino, za ljudi, ki jih imate radi. Predvsem pa vam želimo miren in prijazen začetek prazničnega decembra.🤗❄

23.11.2025
IDEJA, KI POVEZUJE IN NIČ NE STANE, ZA IZVEDBO NISO POTREBNE DRAGE POČITNIŠKE DESTINACIJE, “LE” DOM IN DRUŽINA – PRIMERNO ZA VSE
Ustvarjanje družinske tradicije lahko pomembno pozitivno vpliva na počutje, hkrati pa se prenaša iz generacije v generacijo.
Dolgi zimski večeri so zelo primerni za začetek. Seveda so tovrstna druženja priporočljiva vsaj 1× tedensko skozi vse leto in ne le pozimi. Primerna so tako za par, kot za družine. Tudi dojenčke se da vključiti, ravno tako pa tudi že odrasle otroke. Torej od 0 do 100 ali več let 😊😉🤗 .
Kako začnemo?
Npr. za kuhinjsko mizo pripravimo prijetno vzdušje: naj zadiši po čaju, kakavu, piškotih ali čem drugem. Odvisno tudi od letnega časa in okusa sodelujočih. V toplih dneh je prijetno druženje na prostem ali balkonu.
Čas trajanja:
Mi predlagamo cca 1 uro in pol. Seveda pa je odvisno od vnaprejšnjega dogovora. Naj ne bo predolgo, naj bo prijetno in ne obremenjujoče.
Kaj lahko počnemo?
Vse kar združuje, razveseljuje in sprošča. Lahko dodamo prijetno glasbo ali vsak izbere eno pesem, ko pride vrsta nanj. Vsekakor pa so telefoni prepovedani, razen za predvajanje glasbe, če ni druge možnosti. Izklopite moteče elemente. Tudi obiske. Naj bo čas za družino.
Nekaj idej:
– družabne igre (karte, monopoli, tombola, ABC besedna igra, bingo, potapljanje ladjic, spomin, sestavljanke ….. možnosti je res veliko
– skupno glasno branje pozitivnih zgodb. Vsak lahko prebere npr. en odstavek.
– posamezno ali skupno risanje
– peka piškotov
– izbira sličice in o njej povedati 5 do 10 pozitivnih stavkov (iz časopisa, revij, reklam izrežemo različne sličice, damo na mizo, vsak izbere eno, pove zakaj jo je izbral in ob njej pove kratko zgodbo)
Na delavnicah, kjer učimo kako lahko skupne aktivnosti izvajamo, se ob tem dobro zabavamo 😀👍🧡
Možnosti je veliko, naj bo druženje prijetno in sproščeno.
Skozi desetletja kar to predlagamo, prejemamo zahvale družin, ki so tako oblikovale svojo družinsko tradicijo. Tudi, ko otroci odrastejo, se radi družijo in prihajajo. Nekateri že s svojimi družinami. Včasih pridejo samo vnuki. V vsakem primeru je super! 👍🧡
Pred leti je naša uporabnica izpostavila, da se zdaj, ko so otroci starejši, nikoli ne zberejo vsi in to jo žalosti. Le zakaj? Pridejo naj pač tisti, ki lahko. To ni obveza in dolžnost za nikogar. Enkrat pridejo eni, enkrat drugi, enkrat pa vsi. Tudi če se zgodi, da ni nikogar, pa si takrat vzemimo čas zase. Pomembno je, da je to čas sprostitve in prijaznosti pa čeprav “le” do sebe. 🧡
POMEMBNO JE LE TO, da ustvarjamo varen, prijeten in topel dom in opisana ideja je le ena od možnosti.


16.11.2025
PRIMER “GREŠNEGA KOZLA”
V 5-članski družini je postala »grešni kozel« starejša hčerka: najmlajša je bila še dojenček, ko se je ponesrečila srednja, 4-letna deklica. Od takrat naprej je bila starejša, takrat 5-letna deklica, odgovorna za vse probleme. Bila je nesrečna in polna kompleksov. To je trajalo do njenega 18. leta, ko se je poročila in odšla od doma. Še konkretni primeri iz njenega otroštva:
– ko je sestrica zaloputnila z vhodnimi vrati, da se je oče pri popoldanskem počitku zbudil, je bil jezen na starejšo. Za kazen je morala 50x tiho zapreti in odpreti vhodna vrata. Živeli so v bloku. Deklico (grešnega kozla) je bilo sram pred sosedi, jokala je, ampak opravila »nalogo«/kazen.
– sestrica je zaradi poškodbe glave imela težave v šoli. Starejša ji je ves čas pomagala. Če mlajši ni šlo dobro, je bila vedno kriva starejša. Kmalu se je mlajša navadila na to, da je starejša kriva za vse, zato jo je tudi ona začela kriviti za svoje neuspehe. To se je nadaljevalo tudi v odraslo dobo.
– ko je bila mlajša najstnica in se je zaljubila, je fanta pripeljala domov. Njemu pa je bila takoj všeč starejša, ki ga ni z ničemer spodbujala in tudi nikoli ni imela stika s tem fantom – ne pred tem in ne po tem. Oče, mama in obe sestri so krivili starejšo, da je spogledljivka, da ubogi sestri prevzema fante. Pa to ni bilo res…
In tako se je nadaljevalo do njenega odhoda od doma… Njen zakon je bil polomija, mož je maltretiral njo in otroke, jo krivil za vse težave, njena samozavest in samopodoba pa sta bili tako nizki, da je verjela, da je slaba, da je kriva za vse probleme, da je rojena pod nesrečno zvezdo… Veliko, veliko let je potrebovala, da se je opogumila, razvezala in kljub grožnjam in fizičnim napadom vztrajala. Zdaj je že več let poročena z ljubečim moškim, srečna je in ob njem je spoznala, da je vredna ljubezni, da je dobra in sposobna…. Ponosna je na svoje otroke. Z možem jih vzgajata v odgovorne in samostojne ljudi, ki čutijo doma varen pristan…
NAUK: kjer je želja po spremembi, je tudi pot. Samo poiskati jo je treba. Ali sami ali s pomočjo.
09.11.2025
ZA RAZMISLEK IN MARSIKOMU V TOLAŽBO

——————————————————————————————————-
02.11.2025
PRIMERI VAJ ZA KONCENTRACIJO
Na željo našega uporabnika objavljamo primer vaje za koncentracijo:
Vaja 1-2-3… : poglejte okrog sebe in si izberite predmet za vajo, npr. jabolko, časopis, zvezek, ravnilo, značko, znamko, račun, hišo, drevo, rožo, stol, svinčnik….. skratka karkoli – možnosti je nešteto :) .
Če je predmet primerne velikosti, ga lahko primete v roko ali se ga le dotaknete. Skoncentrirajte se nanj, opazujte ga: oglejte si njegovo barvo, zaznajte njegovo velikost, teksturo, temperaturo, vonj, težo, spomnite se na kakšen dogodek v zvezi z njim, na kaj vas spominja, kakšni spomini se pojavljajo ob opazovanju… V mislih ali naglas opišite kar ste zaznali. Potem se osredotočite na drug predmet in storite enako. Potem v mislih ali na glas ponovite kar ste zaznali pri prvem predmetu in dodajte kar ste zaznali pri drugem predmetu. Nato dodajte tretji predmet in storite enako. Ob koncu vaje boste v mislih opisali vse tri predmete, vse tisto kar ste zaznali v zvezi z njimi. Če boste redno vadili, boste kmalu ugotovili, da se koncentracija in spomin izboljšujeta. Učinek bo še večji, če boste vsak dan spili 3 skodelice čaja iz dobre misli (origano), ki ji lahko dodate drugo poljubno zelišče (meta, melisa, materina dušica, timijan, bezeg…)
Namig: najprej začnite z enim predmetom. Ko boste uspeli z enim, dodajte drugega, potem tretjega…
Vse dobro in srečno! 👍😊🤗

26.10.2025
ZA LEPŠI DAN: ZBIRKA POZITIVK IN HVALEŽNOSTI, ISKANJE (realne) POZITIVE V NEGATIVI + SEZNAM
Na željo udeležencev objavljamo NAVODILO:
- Vsak dan začni s 5-imi (realno) pozitivnimi mislimi, ki se navezujejo nate/na dan, ki je pred tabo. Tako se bo dan dobro začel. Vsak dan je namreč kot prazna steklenička. Samo od tebe je odvisno ali jo napolniš s strupom ali z opojno dišečim parfumom/slabimi ali dobrimi mislimi, npr.: vidim, slišim, hodim, imam topel dom, službo, ljudi, ki me imajo radi, sonce sije, jutro mi je polepšalo ptičje petje, dež trka ob moje okno in napaja zemljo…..
Vsak dan zaključi s 5-imi stvarmi za katere si lahko hvaležen(na) – to so lahko dejanja, ljudje, stanja, situacije, predmeti…. – vse tisto, kar napolni tvojo dušo in srce z ugodjem in hvaležnostjo.
Pozitivke in hvaležnosti zapiši v zvezek.
Lahko dodaš kakšno sličico, risbico, misel, verz…
2. Ko te obhajajo slabe misli, v vsaki poišči nekaj (realno) pozitivnega in to zapiši.
Tako boš imel(a) čudovito zbirko pozitivnih misli in hvaležnosti.
3. V isti zvezek napiši seznam vseh pozitivnih stvari v svojem življenju, sproti ga dopolnjuj – ko začutiš, da se te lotevajo slabe misli, tesnoba, depresija…., ga zavestno beri, vsak pozitiven zapis občuti, začuti kako prijazne misli, prijazne besede kot nekaj toplega napolnjujejo tvoje telo, kako te obdaja prijetna mehkoba….
Zbirka pod točko 1 in 2 ti bo pomagala k (realno) pozitivnejšemu pogledu na življenje. Seznam pod št. 3 ti bo pomagal, da ne »padeš čez rob« v »psihično« temo.


19.10.2025
SODELOVANJE Z OLDTIMER CLUBOM POSTOJNA
Tudi letos smo se odzvali vabilu Oldtimer cluba Postojna in za njih in obiskovalce pripravili delavnico obnove temeljnih postopkov oživljanja in prvo pomoč za vsakdanjo rabo ter ravnanja v različnih kriznih situacijah. Kot vedno, se je tudi tokrat izkazalo, da je moč v ZNANJU, DRUŽENJU, SODELOVANJU in PRIJATELJSTVU. Več o dogodku na FB strani Društvo Vita Pivka (17.10.2025) in Oldtimer Club Postojna (19.10.2025).


